Core i5-10210Y
Core i5-10210Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-10210Y
BGA 1440
•
Comet Lake-Y
•
21.08.2019
•
4 cores /
8 threads
•
1.00 GHz
•
9W
🏆 Top #2226
Performance
Synthetic Score
3,197
PassMark
4,142
Efficiency
355.22
The Core i5-10210Y model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 9 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 21.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Comet Lake-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 142 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 676 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 355.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.