Core i3-8300T
Core i3-8300T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-8300T
1151
•
Coffee Lake
•
02.04.2018
•
4 cores /
4 threads
•
3.20 GHz
•
35W
🏆 Top #1979
Performance
Synthetic Score
4,342
PassMark
5,378
Efficiency
124.06
Meet Core i3-8300T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. Nominal power consumption (TDP) is 35 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 02.04.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3Y1 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 82 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 378 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 882 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 124.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.