Core i3-7360X
Core i3-7360X — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-7360X
2066
•
Kaby Lake-X
•
2 cores /
4 threads
•
4.30 GHz
•
112W
🏆 Top #2129
Performance
Synthetic Score
3,542
Efficiency
31.63
Core i3-7360X is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 4.3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 112 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Kaby Lake-X |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 2066 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.3 GHz |
| Multiplier | 43.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 112 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 542 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 213 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 31.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.