Core i3-7120T
Core i3-7120T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-7120T
1151
•
Kaby Lake
•
17.07.2017
•
2 cores /
4 threads
•
3.60 GHz
•
35W
🏆 Top #2396
Performance
Synthetic Score
2,449
Efficiency
69.97
Core i3-7120T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. In standard mode, the chip operates at 3.6 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 17.07.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR35Q |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 449 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 530 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 69.97 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.