Core i3-5020U
Core i3-5020U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-5020U
BGA 1168
•
Broadwell-U
•
01.03.2015
•
2 cores /
4 threads
•
2.20 GHz
•
15W
🏆 Top #2793
Performance
Synthetic Score
1,407
PassMark
2,236
Efficiency
93.80
Core i3-5020U is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 2 computing cores with support for 4 threads. By default, the cores function at 2.2 GHz. Thanks to 3 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. While Core i3-5020U is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.03.2015 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Broadwell-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR240 |
Architecture
| Socket | BGA 1168 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 82.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5500 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x12 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 236 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 272 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 93.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.