Core i3-5010U
Core i3-5010U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-5010U
BGA 1168
•
Broadwell-U
•
01.03.2015
•
2 cores /
4 threads
•
2.10 GHz
•
15W
🏆 Top #2821
Performance
Synthetic Score
1,343
PassMark
2,155
Efficiency
89.53
The Core i3-5010U processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.1 GHz. Thanks to 3 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.03.2015 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Broadwell-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR23Z |
Architecture
| Socket | BGA 1168 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 82.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5500 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x12 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 155 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 211 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 89.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.