Core i3-2130
Core i3-2130 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-2130
1155
•
Sandy Bridge
•
04.09.2011
•
2 cores /
4 threads
•
3.40 GHz
•
65W
🏆 Top #2697
Performance
Synthetic Score
1,626
PassMark
2,066
Efficiency
25.02
Meet Core i3-2130 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.4 GHz. The L3 smart cache size is 3 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. While Core i3-2130 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 04.09.2011 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Sandy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR05W |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 504 million |
| Die Size | 131.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 2000 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x16 |
| Bundled Cooler | E97379-001 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 066 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 564 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 25.02 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.