Ryzen Threadripper PRO 9975WX
Ryzen Threadripper PRO 9975WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 9975WX
sTR5
•
Shimada Peak
•
23.07.2025
•
32 cores /
64 threads
•
4.00 GHz
•
350W
🏆 Top #85
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
120,256
PassMark
106,708
Efficiency
343.59
Meet Ryzen Threadripper PRO 9975WX — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 4 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 32 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 64 data threads. By default, the cores function at 4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.4 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 128 MB. Nominal power consumption (TDP) is 350 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 23.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Shimada Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000723 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.26 million |
| Die Size | 282.40 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 106 708 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 434 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 343.59 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.