Ryzen Threadripper 3990X
Ryzen Threadripper 3990X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 3990X
TRX4
•
Castle Peak
•
07.02.2020
•
64 cores /
128 threads
•
2.90 GHz
•
280W
🏆 Top #89
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
116,400
PassMark
79,718
Efficiency
415.71
The Ryzen Threadripper 3990X model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 64 computing cores with support for 128 threads. In standard mode, the chip operates at 2.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 256 MB. Nominal power consumption (TDP) is 280 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Ryzen Threadripper 3990X is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.02.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Castle Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000163 100-100000163WOF |
Architecture
| Socket | TRX4 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 30.40 million |
| Die Size | 592.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 79 718 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 559 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 415.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.