Ryzen Threadripper 3960X
Ryzen Threadripper 3960X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 3960X
TRX4
•
Castle Peak
•
25.11.2019
•
24 cores /
48 threads
•
3.80 GHz
•
280W
🏆 Top #390
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
48,562
PassMark
54,788
Efficiency
173.44
The Ryzen Threadripper 3960X model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 24 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 48 data threads. By default, the cores function at 3.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.5 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 128 MB. Nominal power consumption (TDP) is 280 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Ryzen Threadripper 3960X is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 25.11.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Castle Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000010 100-100000010WOF |
Architecture
| Socket | TRX4 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 15.20 million |
| Die Size | 296.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 54 788 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 683 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 173.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.