Ryzen Embedded V2546
Ryzen Embedded V2546 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded V2546
FP6
•
Renoir
•
10.11.2020
•
6 cores /
12 threads
•
3.00 GHz
•
35W
🏆 Top #1713
Performance
Synthetic Score
6,171
PassMark
11,653
Efficiency
176.31
Ryzen Embedded V2546 is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. The base clock speed is 3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 10.11.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000246 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.95 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics 384SP |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 653 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 909 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 176.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.