Ryzen 7 PRO 6850U
Ryzen 7 PRO 6850U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 PRO 6850U
FP7
•
Rembrandt
•
19.04.2022
•
8 cores /
16 threads
•
2.70 GHz
•
15W
🏆 Top #1032
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
15,572
PassMark
20,473
Efficiency
1,038.13
The Ryzen 7 PRO 6850U processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 6 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 19.04.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000538 100-000000550 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 208.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 680M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 473 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 204 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1038.13 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.