Ryzen 7 7435HS
Ryzen 7 7435HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 7435HS
FP7
•
Rembrandt-R
•
01.01.2023
•
8 cores /
16 threads
•
3.10 GHz
•
45W
🏆 Top #764
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,272
PassMark
22,992
Efficiency
494.93
The Ryzen 7 7435HS model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 6 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 3.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Ryzen 7 7435HS is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Rembrandt-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001506 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 992 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 124 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 494.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.