Ryzen 5 8640U
Ryzen 5 8640U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 8640U
FP8
•
Hawk Point
•
06.12.2023
•
6 cores /
12 threads
•
3.50 GHz
•
28W
🏆 Top #564
🧠 16 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
30,668
PassMark
19,995
Efficiency
1,095.29
Ryzen 5 8640U is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 4 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. By default, the cores function at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 28 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 06.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001324 (FP7r2) 100-000001376 (FP7) 100-000001313 (FP8) |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 760M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (16 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 30 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 995 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 467 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1095.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.