Ryzen 5 7640HS
Ryzen 5 7640HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 7640HS
FP8
•
Phoenix
•
01.01.2023
•
6 cores /
12 threads
•
4.30 GHz
•
35W
🏆 Top #894
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,007
PassMark
22,849
Efficiency
543.06
AMD released the Ryzen 5 7640HS processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 4 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 4.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 35 W. The gaming performance of Ryzen 5 7640HS is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Phoenix |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000956 (FP7r2) 100-000000965 (FP7) 100-000001130 (FP8) |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 43.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 760M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 849 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 650 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 543.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.