Ryzen 5 3580U
Ryzen 5 3580U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 3580U
FP5
•
Picasso
•
22.10.2019
•
4 cores /
8 threads
•
2.10 GHz
•
15W
🏆 Top #1739
Performance
Synthetic Score
6,012
PassMark
7,139
Efficiency
400.80
Ryzen 5 3580U is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 12 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.7 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 22.10.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Picasso |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.94 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 9 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 139 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 924 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 400.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.