Ryzen 3 8440U
Ryzen 3 8440U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 8440U
FP7
•
Hawk Point
•
06.12.2023
•
4 cores /
8 threads
•
3.00 GHz
•
28W
🏆 Top #1128
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,503
PassMark
11,957
Efficiency
482.25
The Ryzen 3 8440U processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. A hybrid design is employed here: 1 powerful cores handle heavy tasks, while 3 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 8. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 28 W. Regarding gaming performance, Ryzen 3 8440U is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 06.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001325 (FP7r2) 100-000001332 (FP7) |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 20.90 million |
| Die Size | 137.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Performance Cores (P-Cores) | 1 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 3 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 740M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x14 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 30 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 957 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 344 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 482.25 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.