PRO A10-9700
PRO A10-9700 — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A10-9700
AM4
•
Bristol Ridge
•
27.07.2017
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2183
Performance
Synthetic Score
3,326
PassMark
3,603
Efficiency
51.17
The PRO A10-9700 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While PRO A10-9700 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 27.07.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A10 |
| Codename | Bristol Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD970BAGM44AB |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 603 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 635 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 51.17 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.