PRO A10-8850B
PRO A10-8850B — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A10-8850B
FM2
•
Godaveri
•
29.09.2015
•
4 cores /
4 threads
•
3.90 GHz
•
95W
🏆 Top #2140
Performance
Synthetic Score
3,511
PassMark
3,752
Efficiency
36.96
PRO A10-8850B is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 28 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.1 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 95 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 29.09.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A10 |
| Codename | Godaveri |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD885BXBI44JC |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Steamroller |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.41 million |
| Die Size | 245.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 39.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 752 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 611 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 36.96 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.