PRO A10-8770
PRO A10-8770 — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A10-8770
AM4
•
Carrizo
•
01.10.2016
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2135
Performance
Synthetic Score
3,526
PassMark
3,550
Efficiency
54.25
The PRO A10-8770 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 28 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 3.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While PRO A10-8770 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.10.2016 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A10 |
| Codename | Carrizo |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD877BAGM44AB |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R7 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 550 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 591 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 54.25 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.