Opteron 8356 (B3)
Opteron 8356 (B3) — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 8356 (B3)
Fr2
•
Barcelona
•
09.04.2008
•
4 cores /
4 threads
•
2.30 GHz
•
95W
🏆 Top #2168
Performance
Synthetic Score
3,389
Efficiency
35.67
AMD released the Opteron 8356 (B3) processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 65 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.3 GHz. Thanks to 2 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 95 W. While Opteron 8356 (B3) is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 09.04.2008 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Barcelona |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS8356WAL4BGH |
Architecture
| Socket | Fr2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 463 million |
| Die Size | 285.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Multiplier | 11.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 389 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 059 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 35.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.