Opteron 6370P
Opteron 6370P — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 6370P
G34
•
Warsaw
•
22.01.2014
•
16 cores /
16 threads
•
2.00 GHz
•
99W
🏆 Top #1482
Performance
Synthetic Score
8,278
Efficiency
83.62
The Opteron 6370P processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 16 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. By default, the cores function at 2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.5 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 99 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 22.01.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Warsaw |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS6370WQTGGHK |
Architecture
| Socket | G34 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.40 million |
| Die Size | 630.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 99 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 278 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 646 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 83.62 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.