Opteron 6366 HE
Opteron 6366 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 6366 HE
G34
•
Abu Dhabi
•
05.11.2012
•
16 cores /
16 threads
•
1.80 GHz
•
85W
🏆 Top #1291
Performance
Synthetic Score
10,982
PassMark
10,265
Efficiency
129.20
AMD released the Opteron 6366 HE processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 16 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 1.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 85 W in standard operating mode. While Opteron 6366 HE is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 05.11.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Abu Dhabi |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS6366VATGGHK |
Architecture
| Socket | G34 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.40 million |
| Die Size | 630.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 9.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 85 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 265 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 167 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 129.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.