Opteron 6262 HE
Opteron 6262 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 6262 HE
G34
•
Interlagos
•
14.11.2011
•
16 cores /
16 threads
•
1.60 GHz
•
85W
🏆 Top #1500
Performance
Synthetic Score
8,034
Efficiency
94.52
The Opteron 6262 HE model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 16 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 1.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The TDP level for this model is set within 85 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.11.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Interlagos |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS6262VATGGGU |
Architecture
| Socket | G34 |
| Microarchitecture | Bulldozer |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.40 million |
| Die Size | 630.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 8.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 85 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 034 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 627 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 94.52 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.