Opteron 4228 HE
Opteron 4228 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 4228 HE
C32
•
Valencia
•
14.11.2011
•
6 cores /
6 threads
•
2.80 GHz
•
65W
🏆 Top #2155
Performance
Synthetic Score
3,457
Efficiency
53.18
Opteron 4228 HE is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 6 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.8 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.6 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.11.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Valencia |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS4228OFU6KGU |
Architecture
| Socket | C32 |
| Microarchitecture | Bulldozer |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 68 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 457 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 720 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 53.18 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.