Opteron 2346 HE
Opteron 2346 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 2346 HE
Fr2
•
Barcelona
•
10.09.2007
•
4 cores /
4 threads
•
1.80 GHz
•
68W
🏆 Top #2421
Performance
Synthetic Score
2,360
Efficiency
34.71
The Opteron 2346 HE processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 65 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 2 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 68 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 10.09.2007 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Barcelona |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS2346PAL4BGC OS2346PAL4BGE |
Architecture
| Socket | Fr2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 463 million |
| Die Size | 285.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Multiplier | 9.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 68 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 360 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 737 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 34.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.