EPYC 8224PN
EPYC 8224PN — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 8224PN
SP6
•
Siena
•
18.09.2023
•
24 cores /
48 threads
•
2.00 GHz
•
120W
🏆 Top #450
Performance
Synthetic Score
41,070
Efficiency
342.25
EPYC 8224PN is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 24 cores and 48 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3 GHz. For fast data exchange, 64 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 120 W. The gaming performance of EPYC 8224PN is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 18.09.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Siena |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001164 |
Architecture
| Socket | SP6 |
| Microarchitecture | Zen 4c |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 17.75 million |
| Die Size | 146.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 230.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x96 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 120 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 41 070 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 139 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 342.25 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.