EPYC 7J13
EPYC 7J13 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7J13
SP3
•
Milan
•
01.01.2021
•
64 cores /
128 threads
•
2.55 GHz
•
280W
🏆 Top #122
Performance
Synthetic Score
104,007
PassMark
119,134
Efficiency
371.45
AMD released the EPYC 7J13 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 64 cores and 128 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.5 GHz. Thanks to 256 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 280 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of EPYC 7J13 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.01.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Milan |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000346 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.20 million |
| Die Size | 648.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.55 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 25.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 119 134 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 594 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 371.45 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.