EPYC 7742
EPYC 7742 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7742
SP3
•
Rome
•
07.08.2019
•
64 cores /
128 threads
•
2.25 GHz
•
225W
🏆 Top #162
Performance
Synthetic Score
90,936
PassMark
95,172
Efficiency
404.16
The EPYC 7742 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 64 computing cores with support for 128 threads. By default, the cores function at 2.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 256 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 225 W in standard operating mode. The gaming performance of EPYC 7742 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Rome |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000053 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 3.80 million |
| Die Size | 74.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.25 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 22.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 225 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 95 172 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 067 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 404.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.