EPYC 7573X
EPYC 7573X — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7573X
SP3
•
Milan-X
•
22.03.2022
•
32 cores /
64 threads
•
2.80 GHz
•
280W
🏆 Top #125
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
102,457
PassMark
103,466
Efficiency
365.92
Meet EPYC 7573X — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 32 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 64 data threads. The base clock speed is 2.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.6 GHz. The L3 smart cache size is 768 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 22.03.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Milan-X |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000506WOF 100-000000506 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.20 million |
| Die Size | 648.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 768 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 103 466 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 665 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 365.92 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.