EPYC 7502P
EPYC 7502P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7502P
SP3
•
Rome
•
07.08.2019
•
32 cores /
64 threads
•
2.50 GHz
•
180W
🏆 Top #257
Performance
Synthetic Score
65,147
PassMark
51,206
Efficiency
361.93
EPYC 7502P is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.4 GHz. Thanks to 128 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 180 W in standard operating mode. The gaming performance of EPYC 7502P is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Rome |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000045 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 3.80 million |
| Die Size | 74.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.35 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 180 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 51 206 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 029 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 361.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.