EPYC 7401P
EPYC 7401P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7401P
SP3
•
Naples
•
29.06.2017
•
24 cores /
48 threads
•
2.00 GHz
•
170W
🏆 Top #330
Performance
Synthetic Score
55,280
PassMark
27,836
Efficiency
325.18
Meet EPYC 7401P — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 24 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 48 data threads. Starting operating frequencies begin at 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. The TDP level for this model is set within 170 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 29.06.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Naples |
| Part Number (OPN/S-Spec) | PS740PBEVHCAF |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 170.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 170 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 27 836 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 680 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 325.18 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.