EPYC 7302P
EPYC 7302P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7302P
SP3
•
Rome
•
07.08.2019
•
16 cores /
32 threads
•
3.00 GHz
•
155W
🏆 Top #342
Performance
Synthetic Score
53,426
PassMark
32,752
Efficiency
344.68
EPYC 7302P is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 16 cores and 32 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 128 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 155 W. The gaming performance of EPYC 7302P is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Rome |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000049 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 15.20 million |
| Die Size | 296.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 155 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 32 752 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 900 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 344.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.