EPYC 4345P
EPYC 4345P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 4345P
AM5
•
Grado
•
13.05.2025
•
8 cores /
16 threads
•
3.80 GHz
•
65W
🏆 Top #439
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
42,351
PassMark
36,326
Efficiency
651.55
The EPYC 4345P model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 4 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.5 GHz. Thanks to 32 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 65 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 13.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Grado |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001556 |
Architecture
| Socket | AM5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 8.32 million |
| Die Size | 70.60 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x24 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 36 326 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 514 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 651.55 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.