Athlon XP-M 2800+
Athlon XP-M 2800+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon XP-M 2800+
A
•
Barton
•
13.07.2004
•
1 core /
1 thread
•
2.13 GHz
•
55W
🏆 Top #3512
Performance
Synthetic Score
210
PassMark
238
Efficiency
3.82
The Athlon XP-M 2800+ processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 130 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 1 cores and 1 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 55 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 13.07.2004 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Legacy |
| Series | Athlon XP |
| Codename | Barton |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AXMJ2800FHQ4C |
Architecture
| Socket | A |
| Microarchitecture | K7 |
| Process Node (CPU Node) | 130 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 63 million |
| Die Size | 101.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.133 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 238 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 385 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 3.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.