Athlon 1100
Athlon 1100 — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon 1100
A
•
Thunderbird B
•
14.08.2000
•
1 core /
1 thread
•
1.10 GHz
•
60W
🏆 Top #3647
Performance
Synthetic Score
138
Efficiency
2.30
The Athlon 1100 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 180 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 1 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 1 data threads. By default, the cores function at 1.1 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 60 W. While Athlon 1100 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 14.08.2000 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Legacy |
| Series | Athlon Model 4 |
| Codename | Thunderbird B |
| Part Number (OPN/S-Spec) | A1100AMS3B A1100AMT3B |
Architecture
| Socket | A |
| Microarchitecture | K7 |
| Process Node (CPU Node) | 180 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 37 million |
| Die Size | 120.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 2128.00 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 60 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 138 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 171 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 2.30 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.