A6 PRO-7400B
A6 PRO-7400B — Specifications, Tests & Benchmarks
A6 PRO-7400B
FM2
•
Kaveri
•
31.07.2014
•
2 cores /
2 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2721
Performance
Synthetic Score
1,552
PassMark
1,640
Efficiency
23.88
The A6 PRO-7400B model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 28 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. In standard mode, the chip operates at 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.9 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 31.07.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Kaveri |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD740BYBI23JA |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Steamroller |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.41 million |
| Die Size | 245.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R5 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 640 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 494 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 23.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.