A4 PRO-7300B
A4 PRO-7300B — Specifications, Tests & Benchmarks
A4 PRO-7300B
FM2
•
Richland
•
01.08.2014
•
2 cores /
2 threads
•
3.80 GHz
•
65W
🏆 Top #2775
Performance
Synthetic Score
1,444
PassMark
1,452
Efficiency
22.22
Meet A4 PRO-7300B — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. Starting operating frequencies begin at 3.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.08.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A4 |
| Codename | Richland |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD730BOKA23HL |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8470D |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 452 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 417 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 22.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.