A10-5757M
A10-5757M — Specifications, Tests & Benchmarks
A10-5757M
FP2
•
Richland
•
01.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
2.50 GHz
•
35W
🏆 Top #2483
Performance
Synthetic Score
2,140
PassMark
1,994
Efficiency
61.14
The A10-5757M processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.5 GHz when the system demands it. The TDP level for this model is set within 35 W. While A10-5757M is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.06.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A10 |
| Codename | Richland |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM5757DFE44HL |
Architecture
| Socket | FP2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.18 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8650G |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 994 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 150 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 61.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.