ZOTAC RTX 5070 Twin Edge OC
Graphics Card ZOTAC RTX 5070 Twin Edge OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 5070 Twin Edge OC
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #1258
Performance
Synthetic Score
29,131
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
The ZOTAC RTX 5070 Twin Edge OC graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 04.03.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 263 mm² die contains approximately 31.1 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 192 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 672.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2325 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2542 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2542 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 242 x 41 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 203.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 488.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.24 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 31.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 488.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 45.15% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.