ZOTAC RTX 3060 PGF XGOC
Graphics Card ZOTAC RTX 3060 PGF XGOC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 3060 PGF XGOC
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
12.01.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #4359
Performance
Synthetic Score
17,885
PassMark
16,754
Efficiency
high
The ZOTAC RTX 3060 PGF XGOC graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 12.01.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 12.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 276 mm². The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 28 specialized cores for ray rendering and 112 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 360.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1320 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1897 MHz under load. The nominal thermal design power is 170 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1897 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 309 x 61 x 136 mm |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 91.06 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 212.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.60 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.60 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 212.5 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 754 |
| PassMark (G2D Mark) | 966 |
| TPU Index Score | 22.28% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.