Yeston RTX 5080 SAKURA Atlantis
Graphics Card Yeston RTX 5080 SAKURA Atlantis — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RTX 5080 SAKURA Atlantis
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
30.01.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
360W
🏆 Top #68
Performance
Synthetic Score
41,751
PassMark
35,727
Efficiency
enthusiast
The Yeston RTX 5080 SAKURA Atlantis graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 30.01.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 378 mm² die contains approximately 45.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 10752 universal processors. Also available are 84 specialized cores for ray rendering and 336 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR7 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 960.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2295 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2700 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 360 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-400-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 30000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 343 x 68 x 153 mm |
| Power Consumption (TDP) | 360 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 45 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 302.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 907.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 58.06 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 58.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 907.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 727 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 410 |
| TPU Index Score | 67.99% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.