XENON GTX 780 Ti
Graphics Card XENON GTX 780 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
XENON GTX 780 Ti
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
07.11.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #7415
Performance
Synthetic Score
9,466
PassMark
9,466
Efficiency
mid-high
XENON GTX 780 Ti is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 07.11.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.1 billion transistorsistors transistors on a 561 mm² die. The core configuration includes 2880 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 875 MHz with dynamic acceleration capability up to 928 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 07.11.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-425-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2880 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 875 MHz |
| Boost Clock | 928 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 55.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 222.7 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 222.7 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 466 |
| PassMark (G2D Mark) | 632 |
| TPU Index Score | 10.12% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.