Palit P106-100
Graphics Card Palit P106-100 — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit P106-100
GeForce Mining GPUs
•
GP106
•
19.06.2017
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #11566
Performance
Synthetic Score
1,674
PassMark
6,696
Efficiency
mid
The Palit P106-100 (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 19.06.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1280 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1506 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1709 MHz. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.06.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | GP106-100-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1709 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 100 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 82.03 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 136.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 68.36 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 136.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 696 |
| PassMark (G2D Mark) | 243 |
| TPU Index Score | 10.73% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.