T600
Graphics Card T600 — Specifications, Tests & Benchmarks
T600
GeForce Tx000
•
TU117
•
12.04.2021
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
40W
🏆 Top #9118
Performance
Synthetic Score
5,500
PassMark
6,368
Efficiency
mid
The T600 (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 12.04.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 160.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 735 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1335 MHz. The nominal thermal design power is 40 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.04.2021 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Tx000 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 735 MHz |
| Boost Clock | 1335 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | PG172 SKU 510 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42720 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 53400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.42 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.71 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 53.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 368 |
| PassMark (G2D Mark) | 757 |
| TPU Index Score | 5.13% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.