Quadro FX 560
Graphics Card Quadro FX 560 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 560
GeForce x600
•
G73
•
20.04.2006
•
128 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #13926
Performance
Synthetic Score
124
PassMark
114
Efficiency
low
The Quadro FX 560 graphics adapter is based on the advanced Curie architecture. NVIDIA announced this model on 20.04.2006. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 125 mm². The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 19.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 350 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 30 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 20.04.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x600 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G73 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 177,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 350 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 600 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 19.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | Q456 SKU 501 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 114 |
| PassMark (G2D Mark) | 360 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.