GeForce4 MX 4000 Rev. 2
Graphics Card GeForce4 MX 4000 Rev. 2 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce4 MX 4000 Rev. 2
Nvidia GeForce 4 MX
•
NV18C
•
14.12.2003
•
128 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14796
Performance
Synthetic Score
4
Efficiency
low
The GeForce4 MX 4000 Rev. 2 graphics card from NVIDIA is built on the Celsius architecture and was officially introduced on 14.12.2003. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 65 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 2.66 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 250 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 14.12.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 4 MX |
| GPU Variant | MX4000 |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV18C |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 29,000.0 million |
| Die Size | 65 mm² |
| Transistor Density | 446,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 166 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 332 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.66 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1000 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.