GeForce GTS 260M
Graphics Card GeForce GTS 260M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTS 260M
Nvidia GeForce 200M
•
GT215
•
15.06.2009
•
512 MB
•
GDDR5
•
128 bit
•
38W
🏆 Top #12661
Performance
Synthetic Score
636
Efficiency
low
The GeForce GTS 260M graphics card from NVIDIA is built on the Tesla 2.0 architecture and was officially introduced on 15.06.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 144 mm². For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 54.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 550 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 38 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 15.06.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 200M |
| GPU Variant | N10E-GS |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT215 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 727,000.0 million |
| Die Size | 144 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 850 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 54.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 38 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 17600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 257.3 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.06% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.