GeForce FX Go5600
Graphics Card GeForce FX Go5600 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce FX Go5600
GeForce Go 5000
•
NV31
•
01.03.2003
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14637
Performance
Synthetic Score
14
PassMark
18
Efficiency
low
The GeForce FX Go5600 graphics card from NVIDIA is built on the Rankine architecture and was officially introduced on 01.03.2003. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 121 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 8.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 275 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.03.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 5000 |
| GPU Variant | NV31 Go5600 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV31 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 80,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 661,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1100 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 |
| PassMark (G2D Mark) | 186 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.