GeForce 9800 GT
Graphics Card GeForce 9800 GT — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9800 GT
GeForce 9800
•
G92B
•
21.07.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
125W
🏆 Top #13199
Performance
Synthetic Score
355
PassMark
446
Efficiency
low
The GeForce 9800 GT graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 21.07.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.8 billion transistorsistors transistors on a 260 mm² die. The model's computational arsenal includes 112 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 57.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 125 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 21.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9800 |
| GPU Variant | G92-280-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 260 mm² |
| Transistor Density | 2,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 112 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P360, P393 SKU 24, P393 SKU 50, P393 SKU 54 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 336 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 446 |
| PassMark (G2D Mark) | 52 |
| TPU Index Score | 1.43% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.